Lubartowscy policjanci kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby zagrożone wychłodzeniem
Gdy temperatury spadają poniżej zera, zagrożenie wychłodzeniem staje się realne, szczególnie dla osób bezdomnych, samotnych czy też starszych. To właśnie te grupy są najbardziej narażone na utratę zdrowia i życia w wyniku przebywania na zimnie. Dlatego lubartowscy policjanci, kontrolują pustostany, klatki schodowe, ogródki działkowe, altany oraz inne miejsca, gdzie mogą znajdować się osoby wymagające pomocy. Apelujemy o zgłaszanie każdej sytuacji, w której ktoś może potrzebować pomocy. Jeden telefon może uratować życie.
W okresie zimowym policjanci prowadzą kontrole miejsc, w których mogą przebywać osoby narażone na wychłodzenie organizmu. Niskie temperatury realnie zagrażają zdrowiu i życiu, dlatego szczególnie zwracamy uwagę na osoby mogące potrzebować pomocy. Nasze działania mają na celu dotarcie do osób w kryzysie bezdomności, nietrzeźwych oraz tych, które z innych powodów mogą znaleźć się w trudnej sytuacji w trakcie mrozów.
W czasie działań kontrolne znaczenie ma również reakcja mieszkańców. To często właśnie zgłoszenia od lokalnej społeczności pozwalają na szybkie udzielenie pomocy. Szczególnie narażone są osoby przebywające w altankach, pustostanach, na klatkach schodowych czy w innych nieogrzewanych miejscach.
Apelujemy o czujność i empatię. Zwracajmy uwagę na osoby leżące w miejscach publicznych, nietrzeźwe, starsze lub sprawiające wrażenie zagubionych. W takich sytuacjach nie pozostawajmy obojętni — reagujemy na każde zgłoszenie. Osoby narażone na wychłodzenie są kierowane do miejsc, w których mogą uzyskać pomoc, ciepły posiłek oraz schronienie na czas mrozów.
Warto pamiętać również o zwierzętach. Brak schronienia i niskie temperatury mogą być dla nich równie niebezpieczne. W sytuacjach, które budzą niepokój, warto reagować i informować odpowiednie służby.
W przypadku zauważenia osoby lub zwierzęcia potrzebującego wsparcia z powodu chłodu, prosimy o kontakt pod numerem alarmowym 112. Jeden telefon może uratować życie.
podkomisarz Jagoda Maj
