Spotkanie młodzieży z klasy mundurowej z Kocka z lubelskimi kontrterrorystami
Młodzież z klasy mundurowej z Zespołu Szkół w Kocku odwiedziła wczoraj lubelskich kontrterrorystów. Uczniowie podczas spotkania mieli możliwość obejrzeć specjalistycznego robota służącego do neutralizacji ładunków wybuchowych, oraz z bliska przyjrzeć się budowie broni i innych komponentów wyposażenia funkcjonariuszy. Niewątpliwą atrakcją był pies bojowy Benji, który znajdując się pod czujnym okiem swojego przewodnika, zaprezentował uczniom krótki pokaz swoich umiejętności.
W dniu 14 listopada młodzież z Zespołu Szkół w Kocku miała okazję uczestniczyć w wyjątkowym spotkaniu z funkcjonariuszami Samodzielnego Pododdziału Konterrorystycznego Policji w Lublinie. Wydarzenie poprowadził dowódca jednostki, nadkomisarz Piotr Chołyk, który szczegółowo opowiedział o specyfice pracy w pododdziale, wymaganiach stawianych kandydatom do służby oraz charakterze codziennych obowiązków kontrterrorystów.
Podczas spotkania z funkcjonariuszami młodzież miała okazję zobaczyć wiele elementów, które na co dzień towarzyszą mundurowym w ich trudnej i odpowiedzialnej pracy.
Uczniowie mieli możliwość obejrzeć specjalistyczny sprzęt, który jest niezbędny podczas działań kontrterrorystycznych. Wśród prezentowanego wyposażenia znalazły się m.in. kamizelki kuloodporne, hełmy, tarcze ochronne, broń oraz sprzęt do komunikacji. Podczas spotkania zaprezentowany został także robot do neutralizacji ładunków wybuchowych z bezpiecznej odległości. Tego rodzaju sprzęt mógł zostać zaprezentowany młodzieży jako jeden z przykładów zaawansowanej technologii.
Niewątpliwie dużą atrakcją był pokaz umiejętności psa bojowego o imieniu Benji, który podczas krótkiego pokazu wraz ze swoim opiekunem, zaprezentował swoją sprawność i posłuszeństwo. Młodzież mogła dowiedzieć się, jak psy bojowe są szkolone, jakie mają zadania, oraz jak ważna jest ich współpraca z przewodnikami.
W trakcie spotkania uczniowie mieli możliwość zadać własne pytania dotyczące specyfiki pracy, ścieżki kariery w policji, a także praktycznych aspektów codziennej pracy kontrterrorystów. Zajęcia zakończyły się wspólnym zdjęciem. W spotkaniu brało udział 28 uczniów.
Dziękujemy funkcjonariuszom za cenną lekcję i inspirujące spotkanie.
Tego dnia uczniowie odwiedzili także siedzibę Państwowej Straży Pożarnej, gdzie również mieli okazję zapoznania z pracą strażaków, sprzętem ratowniczym oraz procedurami stosowanymi w sytuacjach zagrożenia.
Te cenne doświadczenia pozwolą uczniom zdobyć wiedzę i inspirację do dalszego rozwijania swoich umiejętności a w przyszłości wyboru swojej ścieżki zawodowej.
sierżant sztabowy Jagoda Maj