Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Aktualności

Znajomy na komunikatorze poprosił Cię o pożyczkę? Uważaj, to może być oszustwo! Mieszkanka powiatu lubartowskiego w ten sposób straciła 800 złotych

28 latka wysłała kody Blik oszustowi, który przejął konto znajomej i wysyłał prośby o pożyczkę pieniędzy do innych osób. Zgłaszająca wygenerowała kody i w ten sposób straciła 800 złotych. Pamiętajmy: nie dajmy się oszukać- zawsze weryfikujmy informacje!

Zdarzenie miało miejsce kilka dni temu w Kocku. Do 28 letniej mieszkanki naszego powiatu na komunikatorze napisał oszust, z konta jej znajomej.  Prośba dotyczyła wygenerowania Blika na opłacenie zamówienia. Niczego nieświadoma mieszkanka Kocka była przekonana, że pożycza pieniądze osobie bliskiej i wygenerowała kody Blik na kwotę 800 złotych. Po krótkim czasie zadzwoniła do niej wspomniała kobieta, która oświadczyła, że ktoś przejął jej konto i wysyła prośby o pożyczkę. Niestety na cofnięcie pieniędzy było już za późno.

Policjanci apelują – zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa! Prośby oszustów są różne - na leki, zagubiona została torebka, zagubiony portfel, brak pieniędzy na powrót do domu, brak pieniędzy na jedzenie, trudna sytuacja finansowa. Przestępcy tłumaczą, że teraz brakuje im środków, ale oddadzą je wieczorem, gdy tylko otrzymają przelew. Dlatego warto osobiście się spotkać ze znajomym lub zadzwonić i porozmawiać, czy naprawdę potrzebne mu są pieniądze.

Co trzeba zrobić, aby nie dać się oszukać? Zachować czujność i rozsądnie korzystać z internetu:

  • Pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je.
  • Pamiętajmy o wylogowaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania.
  • Nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników.
  • Oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych. Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła.
  • Zawsze weryfikujmy informacje.

 

sierżant sztabowy Jagoda Stanicka

Powrót na górę strony