Aktualności

Miała odebrać paczkę ze złotem i pieniędzmi - straciła ponad 12 000 zł

68-latka z powiatu lubartowskiego korespondowała z oszustem, który przedstawił się jako pracownik firmy kurierskiej. Kobieta uwierzyła, że ma otrzymać paczkę z Jemenu z pieniędzmi i złotem. Zanim zorientowała się, że nie otrzyma obiecanej paczki, przestępca zdążył wyłudzić od niej ponad 12 000 złotych.

Zaczęło się od połączeń wykonywanych na komunikator internetowy. 68-latka zaczęła otrzymywać wiadomość z informacją, że firma kurierska ma dostarczyć kobiecie paczkę z Jemenu na jej adres domowy. W przesyłce miały znajdować się pieniądze i złoto a paczka miała czekać na lotnisku Chopina w Warszawie. Aby odebrać przesyłkę, kobieta miała wpłacić na podane dane i numer konta  kwotę ponad 12 000 złotych. 68-latka zaproponowała, że wpłaci połowę tej kwoty. Udała się do banku i na wskazane dane wpłaciła ponad 6000 złotych. W krótkim czasie po wpłacie otrzymała informację, że musi dokonać wpłaty całości kwoty. Kobieta dokonała drugiego przelewu na kwotę ponad 6000 złotych. Kolejną wiadomość jaką otrzymała, była to informacja o zatrzymaniu paczki przez służby celne, ze względu na jej zawartość. Oszust poinformował 68-latkę także, że może być podejrzana o pranie brudnych pieniędzy. Aby temu przeciwdziałać miała wpłacić dodatkowo na wskazane dane, ponad 27 000 złotych. W tym momencie kobieta zorientowała się, że padła ofiarą oszusta i zgłosiła sprawę Policji. Łącznie 68-latka straciła ponad 12 000 złotych.

Policjanci przypominają: przestępcy stale doskonalą swoje metody działania, dlatego by nie paść ofiarą oszustwa nie wierz w:

  • otrzymanie dużej sumy w tajemniczej paczce,
  • wygraną w zagranicznej loterii, w której nie brałeś udziału, a nawet o niej nie słyszałeś (by odebrać nagrodę międzynarodowym przelewem bankowym, poszkodowani muszą ponieść szereg kosztownych opłat np. za wystawienie dokumentów i certyfikatów, opłatę dla prawnika czy opłacenie podatku od wzbogacenia),
  • wiadomość o wielkim spadku po osobie, której nie znasz („odziedziczoną” fortunę można podjąć z banku po dopełnieniu formalności i opłaceniu kilku różnych należności, które jednak są niczym w porównaniu z olbrzymim spadkiem).

By uniknąć nieprzyjemności i straty sporej sumy pieniędzy, przede wszystkim powinniśmy zachowywać szczególną ostrożność w kontaktach z osobami poznanymi przez Internet, zwłaszcza wtedy, gdy proszą o pieniądze. O wszystkich wątpliwych sytuacjach i próbach wyłudzenia pieniędzy należy natychmiast informować Policję, dzwoniąc do najbliżej jednostki lub pod numer alarmowy 112.

sierżant sztabowy Jagoda Stanicka

Powrót na górę strony