Aktualności

Policjanci i pracownicy banku w trosce o bezpieczeństwo seniorów

W ubiegłym tygodniu dzielnicowy z Komisariatu Policji w Kocku we współpracy z pracownikami Banku Spółdzielczego w Kocku przeprowadzili spotkanie dla seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku i okolicznych Klubów Seniora. Prowadzący przestrzegali przed oszustami i apelowali o ostrożność podczas dysponowania swoimi zasobami finansowymi.

W ostatnim czasie oszustwa są jednym z poważniejszych problemów z jakimi borykają się i policjanci, pracownicy banków oraz sami seniorzy. Największy problem stanowią oszustwa popełniane metodą tzw. "na wnuczka"," policjanta" czy„ pracownika banku". Forma się zmienia, jednak metoda pozostaje ta sama.
W ubiegłym tygodniu policjanci spotkali się z seniorami z Uniwersytetu III Wieku w Kocku oraz członkami Klubów Seniora w Talczynie i Górce. Funkcjonariusze, spotkanie przeprowadziili wspólnie z przedstawicielami Oddziału Banku Spółdzielczego w Kocku.

W pierwszej części spotkania aspirant sztabowy Tomasz Ciszewski przedstawił seniorom sposoby działania oszustów metodą „na wnuczka”, „na policjanta”, „pracownika banku” czy „na pracownika opieki społecznej”. Omawiał również zasady zachowania bezpieczeństwa, przy dokonywaniu płatności elektronicznych, sposobach zabezpieczenia się przed oszustwami internetowymi, a także o przestępstwach związanych z bezpieczeństwem tzw. „wirtualnego pieniądza”, posługiwaniu się kartą bankomatową oraz zjawisku kradzieży tożsamości. Podczas spotkań słuchaczom podano przykłady oraz skalę tego typu oszustw popełnionych na terenie powiatu lubartowskiego. 

Drugą część spotkania przeprowadził pracownik banku, który wyjaśnił wszystkim uczestnikom spotkania, aby pamiętali, że jeśli mają konto w banku, to pracownik ma już część ich danych i nie musi o nie prosić a oszust tymi danymi nie dysponuje. Przypominał, że prośba  o podanie takich informacji to dowód, że ma się do czynienia z oszustem. Prowadzący ukierunkowywali osoby starsze, na co szczególnie zwrócić uwagę, aby bezpiecznie zalogować się na stronę internetową banku oraz jak chronić hasło do bankowości internetowej.

Spotkania prowadzone są w ramach akcji ,,Seniorze, nie daj się oszukać!”.

sierżant sztabowy Jagoda Stanicka
 

 

Powrót na górę strony