Aktualności

Uważajmy na drodze!

Z uwagi na aurę na drogach naszego powiatu możemy zauważyć wzmożony ruch miłośników jednośladów. Niestety, odnotowujemy także zdarzenia drogowe z ich udziałem. Dlatego apelujemy do wszystkich fanów „dwóch kółek” oraz kierowców samochodów o rozwagę i bezpieczną jazdę. Wzajemny szacunek na drodze i znajomość przepisów drogowych z pewnością pomoże w zapewnieniu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W ubiegły weekend na terenie naszego powiatu doszło do dwóch zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów. Pierwsze miało miejsce przed godziną 11:00 w Łucce w niedzielę. Jak wynika z ustaleń policjantów, kierujący Hondą nie zastosował się do panującego oznakowania i nie ustąpił pierwszeństwa jadącemu drogą z pierwszeństwem rowerzyście, doprowadzając do zderzenia. Obaj kierujący byli trzeźwi. Cyklista został przetransportowany do szpitala a po badaniach zwolniony do domu. Kierujący Hondy został ukarany mandatem karnym za spowodowanie zdarzenia drogowego.

 Drugie zdarzenie miało miejsce po godzinie 15:00 w ubiegłą niedzielę w Kamionce. 12-letni chłopak wyjeżdżał swoim rowerem z pobliskiego placu zabaw. Dziecko nie zachowało należytej ostrożności i wjechało wprost pod nadjeżdżający samochód marki Renault, którym kierował mieszkaniec gminy Kamionka. 12-latek został przetransportowany do szpitala, na szczęście nie odniósł poważnych obrażeń. Postępowanie w powyższej sprawie prowadzone jest w lubartowskiej komendzie.

Policjanci przypominają o bezpiecznym i rozsądnym korzystaniu z drogi przez wszystkich uczestników ruchu. Rowerzyści podobnie jak piesi są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, narażonymi na utratę życia i zdrowia nawet przy niewielkich prędkościach kolizyjnych. Miłośnikom jednośladów przypominamy także, że istnieje bezwzględny zakaz „przejeżdżania” przejść dla pieszych! Za każdym razem rowerzysta zbliżający się do przejścia powinien zejść z roweru i go bezpiecznie przeprowadzić, dając tym samym kierowcy szanse na właściwą reakcję. Ponadto, wszędzie tam, gdzie znajdują drogi dla rowerów i pieszych obowiązuje ruch prawostronny ( nie jeździmy ,, pod prąd”). Pamiętajmy także, że poruszając się nawet na przejeździe dla rowerów powinniśmy dokładnie się rozejrzeć, czy taki przejazd będzie bezpieczny.   

Przypominamy także o właściwym wyposażeniu roweru w światła.

Apel kierujemy także do pieszych, którzy poruszają się na oznakowanych przejściach dla pieszych. Robiąc na przejściu tzw. pierwszy krok pomimo świecącego się światła zielonego powinniśmy dokładnie się rozejrzeć, czy jesteśmy widziani przez kierowców. Nic nam nie pomoże fakt, że mieliśmy pierwszeństwo w momencie kiedy zostaniemy ranni.  Nie zapominajmy, że piesi w zderzeniu z pojazdem są dużo bardziej narażeni na urazy, które mogą nawet skutkować śmiercią.

Natomiast kierowcy powinni zdawać sobie sprawę, że rowerzyści są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Zbliżając się do przejścia dla pieszych, czy przejazdów dla rowerów kierowcy powinni zdecydowanie zmniejszyć prędkość i dokładnie upewnić się, czy na przejściu nie znajdują się piesi, czy rowerzyści.

Wyrozumiałość i wzajemny szacunek na drodze każdej grupy uczestników ruchu drogowego z pewnością pomoże w zapewnieniu bezpieczeństwa i zmniejszeniu liczby zdarzeń drogowych.

sierżant sztabowy Jagoda Stanicka

Powrót na górę strony