Aktualności

Bezpieczeństwo osób starszych tematem spotkania policjantów z seniorami

Data publikacji 24.01.2023

Policjanci z Komisariatu Policji w Kocku uczestniczyli w spotkaniach z seniorami, które odbyły się w ubiegły piątek i wczoraj w Bibliotece Gminnej w Tarkawicy i Szkole Podstawowej w Przypisówce. Celem spotkań było uświadomienie osobom starszym, jakimi metodami posługują się przestępcy i jak ustrzec się przed oszustwem i kradzieżą. Na podstawie przykładów podanych przez policjantów, seniorzy dowiedzieli się, np. jak nie stać się ofiarą oszustów działających metodą “na policjanta CBŚ” oraz ,,pracownika spółdzielni” i jak reagować w przypadku oszukańczych smsów.

Poczucie bezpieczeństwa to jeden z głównych czynników wpływających na jakość życia mieszkańców. Współdziałanie społeczeństwa z Policją w tym zakresie jest z pewnością bardzo ważne. Dlatego policjanci z  lubartowskiej komendy bardzo chętnie uczestniczą w spotkaniach, na których przypominają mieszkańcom o zwykłych środkach bezpieczeństwa. Tym razem funkcjonariusze mieli okazję spotkać się z osobami starszymi w Szkole Podstawowej w Przypisówce i Gminnej Bibliotece Publicznej w Tarkawicy.

W spotkaniach tych uczestniczyli dzielnicowi: asp.szt. Mariusz Janek, mł.asp. Stanisław Junik a także sięrż. szt. Jagoda Stanicka.

Policjanci przekazali seniorom niezbędną wiedzę, mającą na celu zwiększenie bezpieczeństwa osób starszych oraz uświadomienie, jak nie stać się ofiarą przestępstw metodą „na wnuczka, policjanta CBŚ” czy „pracownika spóldzielni”. Zwrócili uwagę na to, że podawanie się za krewnych, funkcjonariuszy Policji czy pracowników różnych instytucji oraz firm usługowych to najczęściej stosowana metoda przez oszustów, których ofiarami padają z reguły osoby starsze lub samotnie mieszkające. Funkcjonariusze zwrócili również uwagę na bezpieczeństwo seniorów w ruchu drogowym oraz wyjaśnili, jak nie paść ofiarą  złodziei kieszonkowych. Ponadto uczestnicy spotkania chętnie dzielili się z swoimi doświadczeniami życiowymi, pozwalającymi im na wyciągnięcie konstruktywnych wniosków na przyszłość. Spotkania przebiegły w miłej atmosferze oraz pozostawiły w świadomości seniorów wiedzę dotyczącą podstawowych zasad bezpieczeństwa. Na koniec zajęć każdy z seniorów otrzymał od dzielnicowego ,,gadżet przypominający o bezpieczeństwie.

Spotkania policjantów z seniorami odbywają się przez cały rok w ramach wewnętrznej akcji profilaktyczno-edukacyjnej pn.,,Seniorze, nie daj się oszukać”.

sierżant sztabowy Jagoda Stanicka

Powrót na górę strony