Aktualności

Zadzwonił, że…..zabił żonę i wrzucił do rzeki. Był kompletnie pijany, a jego żona zdrowa i bezpieczna

Data publikacji 28.11.2022

Z odpowiedzialnością karną muszą liczyć się osoby, które bezpodstawnie wzywają służby. Przekonał się o tym mieszkaniec Lubartowa, który zadzwonił na numer alarmowy z informacją, że…”zabił swoją żonę, a jej zwłoki wrzucił do rzeki”. Tym zgłoszeniem „postawił na nogi” lubartowskich policjantów. Jak się jednak okazało, do żadnej zbrodni nie doszło. 71-latek był kompletnie pijany, a jego żona potwierdziła, że jest zdrowa i bezpieczna.

Do interwencji doszło wczoraj wieczorem w Lubartowie. Mieszkaniec tego miasta zadzwonił na numer alarmowy z informacją, że…. zabił swoją żonę, a jej zwłoki wrzucił do rzeki. Tym zgłoszeniem „postawił  na nogi” kryminalnych lubartowskiej komendy.

Funkcjonariusze natychmiast pojechali pod wskazany adres z zachowaniem najwyższych środków ostrożności. Na miejscu zastali zgłaszającego 71-letniego mężczyznę, który znajdował się pod widocznym działaniem alkoholu.  Oświadczył policjantom, że właśnie zabił swoją żonę, a zwłoki wrzucił do rzeki. Nie potrafił  jednak powiedzieć, kiedy do tego doszło, ani podać żadnych szczegółów.

Policjanci po dokładnym sprawdzeniu miejsca nie znaleźli jednak żadnych śladów zbrodni. Próbowali dodzwonić się do kobiety, jednak ta w pierwszej chwili nie odbierała telefonu. Skontaktowali się więc z jej synem. Kiedy mundurowi w końcu  dodzwonili się do rzekomej „ofiary”, kobieta potwierdziła, że jest zdrowa i bezpieczna.

W związku z powyższym faktem,  71-latek został poinformowany, że odpowie za  bezpodstawne zgłoszenie interwencji.

Policjanci przypominają, że osoby, które w sposób nieprzemyślany wzywają Policję popełniają wykroczenie z art. 66 Kodeksu Wykroczeń:

Art. 66 § 1 pkt.1  KW: „ chcąc wywołać niepotrzebną czynność fałszywą informacją lub w inny sposób, wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1.500 złotych”.

Funkcjonariusze przypominają, że w przypadku bezpodstawnego wezwania Policji należy liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Przed wybraniem numeru alarmowego warto zastanowić się czy sprawa, którą chce się zgłosić wymaga interwencji Policji. Należy pamiętać, że w czasie, kiedy blokuje się linię alarmową, ktoś inny może pilnie potrzebować pomocy.

sierżant sztabowy Jagoda Stanicka

  • na zdjęciu policjant dyżurny ze słuchawkami na głowie
Powrót na górę strony