Aktualności

Jak ustrzec się przed oszustami? Lubartowscy policjanci promują akcję pod nazwą ,,Seniorze nie daj się oszukać”

Data publikacji 05.04.2022

Zapewnienie bezpieczeństwa seniorom jest jednym z działań priorytetowych lubartowskich policjantów. Oszustwa ,,na policjanta’’ ,,na wnuczka’’, ,,na pracownika pomocy społecznej’’ to te z najbardziej ,,popularnych”. Przestępcy wykorzystując łatwowierność swoich ofiar wyłudzają często oszczędności całego życia. Policjanci apelują: nie dajmy się oszukać, bądźmy czujni!

Oszuści działają na wiele sposobów. Najczęściej dzwonią do seniorów i podszywają się pod osoby z rodziny: wnuczka, córkę lub innego jej członka. Często podają się także za funkcjonariusza policji lub innego urzędu. W rozmowach z seniorami proszą o pomoc w nagłej sprawie, nawet zagrożenia życia. Wykorzystują dobre serce i wrażliwość osób starszych.  Dopytują o zgromadzone środki finansowe i ich ulokowanie. Niejednokrotnie proszą o skierowanie się do banku i wypłatę pieniędzy. Później informują, że ktoś zgłosi się po gotówkę.

Pamietajmy, nigdy nie działajmy pochopnie i nie wierzmy w przedstawione historie. Każdą taką informację zweryfikujmy telefonem do członka rodziny, bąź zatelefonujmy pod numer alarmowy 112.

W związku z falą oszustw lubartowscy policjanci prowadzą akcję profilaktyczno-edukacyjną pod nazwą ,,Seniorze, nie daj się oszukać”. Funkcjonariusze odwiedzają  osoby starsze na organizowanych spotkaniach przestrzegając przed działaniami oszustów. Tak było w ubiegłym tygodniu. Mundurowi propagowali akcję także w urzędach i miejscowych instytucjach. Przygotowane plakaty i ulotki informacyjne trafiły nie tylko do rąk seniorów, ale także także do pracowników urzędów i osób duchownych.  Na miejscu policjanci również udzielali informacji zainteresowanym.

starszy sierżant Jagoda Stanicka

 
  • zdjęcie przedstawia plakat akcji pod nazwą ,,Seniorze, nie daj się oszukać"
Powrót na górę strony